wymiana funtów, kurs funta kantor

Funt szterling to nadal silna waluta

Funt szterling, potocznie znany również jako „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później UE, Wielka Brytania nie przyjęła euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski po Brexicie

W efekcie Brexitu, który okazał się długotrwałym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do dolara oraz euro wyraźnie spadła. Miało to związek między innymi z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co wróżyło zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a co za tym idzie też spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie nagłego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie była recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Warto jednak zaakcentować, iż funt szterling to bardzo mocny pieniądz, będący w obiegu w Europie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku przezwyciężył znaczne spadki wywołane odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz głośny atak spekulacyjny z 1992 r.

Komu potrzebne informacje dotyczące kursu funta?

Funt pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż często inwestują swoje finanse. Jest tak przede wszystkim dlatego, że mimo Brexitu, gros Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do ojczyzny i bezustannie wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego śledzi zatem spora grupa Polaków. Poszukują oni przede wszystkim precyzyjnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki lub euro, ale częstokroć też raportów historycznych wybiegających do kilku lat wstecz. Takie statystyki można znaleźć między innymi na stronach kantorów internetowych, które odświeżają kurs co kilka sekund. Dane te umożliwiają również sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.