Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Kliknij tu po więcej informacji o fakturze ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla przystosowanego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to istotny krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę), nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA oraz wcześniej dostaną zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, ale musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]