Zaciąganie kredytów jest współcześnie bardzo popularne, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Jest bardzo wielka grupa Polaków, którzy nie są w stanie wziąć takiego zobowiązania, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak z niej wybrnąć?
Kredyty bez zdolności kredytowej – kto może jej nie mieć?
Banki najczęściej mają odrębne zasady, według których przyznają kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Można jednak wymienić ogólne czynniki, determinujące fakt posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już zaciągnięte zobowiązania. Dotyczy to też osób o niskich zarobkach albo zatrudnionych w oparciu o formułę inną niż umowa. Naturalnie kredytu nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy, a także pracujące w innym kraju. Czynniki takie powodują, że teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się wziąć kredyt w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż kredyty w takich firmach są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.
Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?
W przypadku braku zdolności kredytowej warto skorzystać z porady pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank ma mniej restrykcyjne zasady i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, jak zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto zatem zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w banku, w którym planuje się zaciągnąć kredyt. Świetnym pomysłem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, ale wespół z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, jakie podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest wiele.