Scenariusz szkolenia – co zrobić, by działał?

Scenariusz dobrego szkolenia naprawdę różni się od innych dokumentów. Aby szkolenie okazało się efektywne, skrypt musi być elastyczny oraz umożliwić dopasowanie programu do uczestników. Aby to okazało się osiągalne, powinniśmy przeanalizować doświadczenie kursantów i ich oczekiwania. Jest to nad wyraz istotne, bo odpowiednio opracowany scenariusz szkolenia jest najważniejszą częścią pracy każdego coacha. Dobrze zatem powiedzieć kilka znań o tym, jak musi on wyglądać i o czym pamiętać przy jego opracowaniu. Pomocnych będzie z pewnością kilka najważniejszych wskazówek, które musi znać każdy, kto planuje przeprowadzić szkolenie.

Jak opracować scenariusz szkolenia?

Kluczowym zadaniem scenariusza szkolenia jest rzecz jasna ustalenie jego czasu trwania – nie zapominajmy jednak, iż szkolenie musi być jak najdłuższe, gdyż mniejsze kursy są nierzadko dla prowadzących źródłem niemałych trudności. Kolejnym krokiem musi być określenie zakresu kursu – ten natomiast musi być dostosowany do jego długości. Dopiero wtedy można opracować główne ćwiczenie szkolenia. Podczas profesjonalnych szkoleń ćwiczenia wykonywane są tylko wtedy, gdy kursanci usłyszeli już wszystkie niezbędne informacje – po nich następuje bowiem ogólne podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a najważniejsze cele

Scenariusz szkolenia powinien też dostarczyć informacji dotyczących tego, co należy przekazać ludziom biorącym w nim udział zanim zacznie się ćwiczenie główne. Tak zwane cele operacyjne to grupa cech oczekiwanych od uczestników. Są one różne zależnie od charakteru kursu. Zwykle jest to przyswojenie przez nich najważniejszych umiejętności i właściwa atmosfera w gronie kursantów. Cele operacyjne w czasie szkolenia powinny zostać osiągnięte w minimalnym stopniu, zaś w razie dobrej – w optymalnym.