Food pairing – gotowanie może być przygodą

Food pairing. Więcej szczegółów na warsztatqulinarny.pl.

Wprawdzie przywykliśmy do szablonowych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż łączenie ze sobą dań, które pozornie absolutnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Odkrywamy to raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało bezsprzecznie otworzenie się na odmienne zwyczaje kulinarne, a także możliwość zakupu nieosiągalnych przedtem w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi raczej już nie szokuje. Ci, którzy rozsmakowali się w niecodziennych fuzjach smaków nierzadko inicjują własne doświadczenia i samodzielnie poszukują coraz to bardziej niezwykłych zestawień. By te jednak przyniosły pozytywne skutki, powinno się wcześniej wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Jeśli pragniemy, by nasze kulinarne przygody faktycznie stały się powodem ekscytacji i pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, warto postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są zaledwie wskazówkami, o których należy pamiętać, by smaki mieszają się w niebanalną, a jednak harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uważane są za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie zasady food pairingu są jednak wnikliwie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza proporcji konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz też o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Do uprawiania food pairingu konieczne są spora fantazja i wyczucie, aczkolwiek to nie one będą kluczowe. Dużo bardziej liczy się wiedza z obszaru ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Zatem dobrym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, iż przekazanie niezbędnej wiedzy trwa w przybliżeniu kilka godzin.

Kontakt z nami:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]