Żylaki – zmora kobiet

Żylaki zaliczane są do najczęstszych dolegliwości, ale mimo tego potrafią okazać się bardzo dokuczliwe. Nazywa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, wskutek jakich te rozszerzają się i są zauważalne. Co ważne, żylaki są kłopotem nie tylko wizualnym – nieleczone są w stanie wszak powodować powikłania, zaś ich wystąpienie niedobrze rzutuje na samoocenę pacjenta. Najczęściej umiejscawiają się na nogach, lecz potrafią wystąpić również w przełyku czy odbytnicy – wówczas mowa o hemoroidach. Warto poza tym zaznaczyć, iż żylaki mogą być symptomem groźnych schorzeń. Jak więc zwalczyć żylaki? Dlaczego się tworzą?

Czemu tworzą się żylaki?

Żylaki pojawiają się przede wszystkim u kobiet. Mogą być wynikiem ciąży i dużego obciążenia, a poza tym pojawiają się także wskutek regularnego stania. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci działający w takich profesjach jak fryzjerstwo, w sklepie oraz lekarze. Przyczyną występowania żylaków może okazać się też noszenie obcisłych skarpet oraz siedzący tryb pracy. Niebezpieczeństwo ich pojawienia łatwo zminimalizować często maszerując i gimnastykując się.

Termoablacja w terapii żylaków

W razie żylaków niezwykle ważne okazuje się bezzwłoczne rozpoczęcie terapii. Nie powinniśmy walczyć z nimi samemu – lepiej zrobimy, udając się do doświadczonego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej zastosuje on którąś z najnowszych technik – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na wprowadzeniu do środka żyły igły i pobudzeniu jej prądem czy falami akustycznymi.