Kiedyś ukruszenie zęba oznaczało korzystanie z sztucznej szczęki lub nie zawsze estetycznych koron wyprodukowanych z metalu. Dziś na szczęście protetyka uczyniła ogromny postęp, a pacjenci, którzy z rozmaitych powodów utracili zęby nie są skazani na to, by korzystać z wspomnianych metod. Od dekady ogromnym uznaniem szczycą się bowiem korony porcelanowe, ponieważ przywodzą na myśl naturalne uzębienie, a przy tym są wygodniejsze niż sztuczne szczęki, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wpływ cukrów i mnóstwo innych zagrożeń. Kiedy jednak powinniśmy postawić na wykonanie korony porcelanowej? Jakie typy koron zakładają stomatolodzy? Komu to zlecić, aby uniknąć ewentualnych trudności?
Założenie korony porcelanowej
Korona porcelanowa może być wykonana na pozostałości ukruszonego zęba bądź implancie wkręconym w szczękę. Na pierwszy rodzaj korony stawiają zazwyczaj chorzy z ukruszonymi zębami lub zmagający się z poważną erozją miazgi. Warto przy tym wiedzieć, że korona porcelanowa musi być wykonana na zębie, który jest całkowicie martwy. Kolejny rodzaj korony porcelanowej bywa wybierany przez pacjentów po wyrwaniu martwego zęba i może być mocowany zarówno na implancie metalowym, jak i ceramicznym.
Jak uniknąć pomyłek przy wykonywaniu korony porcelanowej?
Korona porcelanowa, jak już napisaliśmy, jest naprawdę wytrzymała. By oczywiście móc cieszyć się z jej atutów, należy znaleźć stomatologa, który ją prawidłowo wykona. Zdaje się to łatwe, jednak w internecie znajdziemy setki opinii zawiedzionych klientów. W jaki sposób zatem uniknąć niemiłych niespodzianek? Przede wszystkim dowiedzmy się, co o konkretnym dentyście myślą poprzedni pacjenci. Oprócz tego powinniśmy sprawdzić także, jaki sprzęt stosowany jest w jego gabinecie dentystycznym – dostępność innowacyjnych narzędzi zapewnia bezproblemowy zabieg oraz wysoką odporność korony porcelanowej.