Lekarze twierdzą, że porty naczyniowe to jeden z najważniejszych przełomów w lecznictwie. Sprawiły, że bardzo wzrosła wygoda chorych poddawanych kuracji dożylnej, a personel szpitala już nie tak często notuje powikłania po wkłuciach. Czym są porty naczyniowe i w których przypadkach należy na nie postawić?
Kiedy warto używać portów naczyniowych?
Bardzo często sięga po nie onkologia – chemioterapia może niszczyć ściany ich żył, a porty naczyniowe w ogromnej mierze zmniejszają takie trudności. Często wybiera się je również w leczeniu hemofilii lub bólu przewlekłego – w takich sytuacjach niezbędne jest regularne zakładanie wenflonów – a te można wymienić na wygodniejsze dla pacjenta porty naczyniowe.
Z portami naczyniowymi lepiej się funkcjonuje
Chorzy, którym wstawiono porty naczyniowe mogą normalnie funkcjonować – w przeciwieństwie do tradycyjnych wkłuć, nie wystają z żył i nie przedostają się przez nie zanieczyszczenia. Porty naczyniowe ułatwiają także wyeliminowanie bólu nasilającego się w związku z dożylnym podaniem drażniących środków – za ich pośrednictwem substancja doprowadzana jest od razu do żyły głównej.
Jak czyścić o porty naczyniowe?
Chorzy posiadający porty naczyniowe muszą pamiętać o ich regularnym przepłukiwaniu – nawet, jeśli port port jest akurat nieużywany. Do czyszczenia portu używa się preparatów zawierających NaCl, heparynę oraz związki sterylizujące.