Przetrwać w zanieczyszczonym mieście – maska przeciw smogowi

Południowe regiony Polski oraz największe metropolie należą do najbardziej zanieczyszczonych terenów Starego Kontynentu. Nic zatem zaskakującego, iż ich władze poszukują metod, które pozwoliłyby na ograniczenie szkodliwych efektów zapylenia powietrza. Najważniejsze oczywiście okazują się działania, dzięki jakim możliwe stanie się ograniczenie liczby wytwarzanych spalin – tak przez fabryki, jak i kotły w domach. Dopóki jednak w atmosferze nadal znajduje się mnóstwo pyłów, najważniejsze jest zabezpieczenie układu oddechowego przed ich niekorzystnym działaniem. Z tego powodu tak istotne okazuje się, by ludzie, którzy często spędzają czas na zewnątrz, wyposażyli się w maskę przeciw smogowi.

Jak jest zbudowana maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi musi chronić drogi oddechowe od pyłów z powietrza – dlatego jej ranty ściśle dotykają twarzy. Najistotniejszymi elementami takich masek są rzecz jasna filtry, które zatrzymują cząsteczki smogu. Żeby okazały się efektywne, muszą być zrobione z aktywnego karbonu o właściwej strukturze, która umożliwi zablokowanie także najmniejszych drobin. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, iż po założeniu maski oddychanie ma prawo być trochę trudniejsze niż bez niej.

Maska przeciw smogowi – która będzie odpowiednia?

Noszenie maski przeciw smogowi da pozytywne efekty tylko wówczas, jeśli będziemy ją nosić zawsze, gdy znajdujemy się na otwartym powietrzu. Z uwagi na to przy jej wyborze koniecznie musimy dowiedzieć się, czy maska będzie dostosowana do kształtu naszej głowy oraz czy możemy bez problemu w niej oddychać. Na rynku sprzedawane są najróżniejsze maski przeciw smogowi – zarówno nieskomplikowane modele, jak i te z wymiennym filtrem. Jeśli zamierzamy używać jej podczas uprawiania sportu, najlepszym wyjściem będzie wybór drugiego rodzaju – takie maski są bowiem skuteczniejsze oraz komfortowe.