Bezsenność, brak chęci do życia oraz wiecznie zły – te znamiona często zwiastują schorzenia psychiczne. Niestety, nawet chorzy, którzy uświadamiają sobie, że potrzebny jest im psychiatra, odkładają odwiedziny w jego gabinecie. Krępujemy się, jak się okazuje zdecydowanie niepotrzebnie, a skutki takiego zachowania mogą być naprawdę przykre. W jakich sytuacjach zależy iść do lekarza?
Psychiatra rozpozna neurozę
Jeśli wszystkie obowiązki wywołują zmęczenie, jesteś rozdrażniony lub nie potrafisz zatrzymać gonitwy myśli, możesz być chorym na neurozę. Schorzenia tego rodzaju występują obecnie z dużą częstotliwością, a ich przyczyną są zbyt szybkie tempo życia, nerwy albo przeżyte traumy. Za pomocą właściwych środków i psychoterapii, psychiatra da ci jednak szansę poradzić sobie z nerwicą, a potem stopniowo wrócić do życia sprzed choroby – statystyki pokazują, że szybko wykryta neuroza jest całkowicie uleczalna.
Z depresją nie ma żartów – pomoc psychiatry będzie konieczna
Nic nie daje ci radości i obarczasz się winą za każdą porażkę? Nie masz siły wyjść z pościeli, a na domiar złego masz zbyt duże lub za małe łaknienie? Od razu idź do lekarza – szybko wykrytą depresję można łatwo zwalczyć. Psychiatra zastosuje właściwe do twojego przypadku leki i najpewniej skieruje cię na terapię z psychoterapeutą – a te ruchy pozytywne skutki przyniosą jedynie wtedy, gdy gabinet lekarski odwiedzisz tuż po zauważeniu najwcześniejszych objawów.