Niedrożność jelit – to musisz wiedzieć

Choć często bywa bagatelizowana czy mylona ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit potrafi mieć bardzo nieprzyjemne skutki. O fakcie, iż nie jest to zaparcie, chory wie dopiero, kiedy pojawiają się symptomy inne niż trudności z wydaleniem stolca. Bagatelizowanie początkowych objawów to duży błąd, gdyż niedrożność jelit może być związana z różnymi niebezpiecznymi schorzeniami, a sama dość często skutkuje zgonem pacjenta. Jak tego się ustrzec? Po czym zdiagnozować niedrożność jelit? Jak wygląda kuracja tego schorzenia?

Niedrożność jelit – jak rozpoznać?

Najistotniejszym symptomem niedrożności jelit są problemy z oddaniem stolca. Niemal zawsze występują z nimi bóle brzucha, które stopniowo się wzmagają. Chory z tą chorobą zazwyczaj wymiotuje – najpierw zawartością żołądka, potem jelita grubego o wyczuwalnym zapachu stolca. W ostatnim stadium niedrożności jelit pacjent miewa także rozdęty brzuch. Nie powinniśmy lekceważyć tych sygnałów – mogą okazać się wszak skutkiem niedawnych operacji, skrętu jelita czy też nowotworu.

Jak wyleczyć niedrożność jelit?

Choremu z niedrożnością jelit pod żadnym pozorem nie powinniśmy dawać leków przeczyszczających – takie działanie jedynie zdestabilizuje jego stan. Nie wolno oprócz tego używać ciepłych kompresów. Jeżeli zaobserwujemy podobną dolegliwość, musimy bezzwłocznie powiadomić specjalistę, ponieważ jedyną metodą jej leczenia jest interwencja chirurga. Do przybycia lekarza możemy zaś położyć mokry okład, który nieco zminimalizuje ból.