Nerwica

Medycyna określa nerwicę jako ogół psychogennych dysfunkcji emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących jednocześnie i połączonych ze sobą wzajemnie u których podłoża leży stres i strach.

Leczenie farmakologiczne nerwicy

Najefektywniejszą metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest połączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią. W leczeniu nerwicy wykorzystuje się przeważnie leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym skierowane na różne jej objawy. Leczenie nerwicy ma charakter ciągły, a leki przeciw depresyjne mogą trwale uzależniać i oddziaływać na ogólny stan zdrowia fizycznego chorego.

Psychoterapia – ważny składnik terapii leczenia nerwicy

Techniki psychoterapeutyczne są tak samo istotne, a, w wielu przypadkach nawet ważniejsze niż leczenie farmakologiczne. Psychoterapia w leczeniu nerwicy pozwala na uzyskanie wiedzy o pochodzeniu wielu objawów. Do najczęściej rekomendowanych metod psychoterapeutycznych należą terapię poznawczą, terapię poznawczo-behawioralną i interpersonalną oraz psychoanalizę.

Dodatkowe techniki wspierające w leczeniu nerwicy

Metod wspomagających leczenie nerwicy jest wiele – należą do nich: medytacje, ćwiczenia fizyczne, grupy wsparcia, konsultacje z telefonem zaufania, ale przede wszystkim indywidualna inicjatywa chorego ma kluczowe znaczenie dla przebiegu terapii.

Równie istotną rolę w patogenezie zaburzeń lękowych może odgrywać brak wysiłku fizycznego. Zwraca się uwagę na pozytywną rolę ćwiczeń relaksujących i regularnych ćwiczeń fizycznych, co sprzyja rozładowywaniu napięcia i odreagowywaniu stresu. Zmiana jadłospisu również ma wpływ na efektywność procesu leczenia nerwicy. Pomocne jest także stosowanie ziół, łagodzących objawy nerwicowe.

Do innych metod leczenia głównie bardzo poważnych, powikłanych nerwic należą elektrowstrząsy. Ta budząca wątpliwości technika stosowana w poprzednim stuleciu głównie w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych obecnie jest uznana za bezpieczną.