Leczenie kanałowe – dziś to nie boli

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane zawsze, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog może dotrzeć do głęboko zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie narzędzi. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami lekarza, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, warto wybrać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w sieci.