Leczenie alkoholizmu

Różnica między świadomym spożyciem napojów z procentami, a bardzo okazuje się naprawdę płynna. Chory może być zdania, że kontroluje sytuację, ale lekarz stwierdzi, że jest już uzależniony. Jak więc zdiagnozować alkoholizm i co zrobić, żeby uratować nadużywającego procentów bliskiego?

Alkoholizm to regularne sięganie po kieliszek

Dla zdiagnozowania alkoholizmu nie liczy się ilość pitych napojów. Dużo ważniejsza może być natomiast częstotliwość sięgania po alkohol – jeśli robi to regularnie, odbierz to jako ważne ostrzeżenie.

Fazy alkoholizmu

Alkoholizm najpierw wygląda niewinnie – uzależniony zauważa, że alkohol jest sposobem na zapomnienie problemów, a jego tolerancja zaczyna rosnąć. Kolejne stadium rozpoznasz, kiedy twój bliski zacznie zapominać, co robił po wypiciu. Terminalne fazy oznaczają utrata świadomości picia i wielodniowe ciągi.

Objawy alkoholizmu

Znaki mówiące, że to już alkoholizm są widoczne z zewnątrz i wewnątrz. Zacznij działać kiedy dostrzeżesz, że ktoś z twojej rodziny zaniedbuje dawne zainteresowania lub obsesyjnie chce znaleźć okazję do picia. Twoją uwagę powinny też zwrócić sińce pod oczami, drgawki oraz chudnięcie.

Jakimi sposobami leczyć alkoholizm?

Najbardziej efektywną techniką okaże się terapia z udziałem innych uzależnionych. Świetnym pomysłem może okazać się również przypisanie właściwych medykamentów, ale na sukces ma wpływ zwłaszcza wola uzależnionego. Alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem – dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma, by pod żadnym pozorem nie sięgnął po kieliszek.