Co roku guz jelita jest przyczyną śmierci niemal czterystu tysięcy osób na świecie . Najczęściej rozpoznaje się go u osiemdziesięciolatków, jednak to nie reguła – na tę chorobę cierpią też młodsi pacjenci. Co interesujące, guz jelita okazuje się chorobą nieczęstą w krajach rozwijających się, dotykając przede wszystkim mieszkańców państw zachodnich. Rozpoznany w pierwszym stadium rokuje dość optymistycznie, jednak śmiertelność rośnie w razie jego późnego wykrycia. Powinniśmy zatem przeczytać więcej na jego temat – dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować. Jak go zdiagnozować? Na czym polega kuracja raka jelita grubego? Co przyspiesza jego rozwój?
Guz jelita – symptomy
Raka jelita zapowiadają w szczególności krwotoki z przewodu pokarmowego oraz bolesność brzucha – diagnozuje się je u niemal siedemdziesięciu pięciu procent pacjentów. Częstym symptomem bywa też anemia, chudnięcie oraz wzdęcie brzucha, zaś w niektórych sytuacjach raka można wyczuć dotykiem. Udowodniono, że pojawieniu się guza jelita towarzyszy palenie papierosów, spożywanie czerwonego mięsa, brak sportu oraz czynniki genetyczne.
Leczenie guza jelita
Stuprocentową pewność diagnozy guza jelita da między innymi tomografia komputerowa lub endoskopia. Metoda leczenia jest uzależniona od poziomu rozwoju choroby – nieznaczne zmiany należy usunąć chirurgicznie, natomiast guz jelita w drugim stopniu umożliwia zastosowanie radioterapii. Znaczne guzy leczone są z użyciem chemioterapii, czasem wzbogaconej o techniki operacyjne oraz radioterapię.