Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.