Drenaż limfatyczny – o domowych aparatach do presoterapii

Szukasz urządzenia do drenażu limfatycznego w domu? Zobacz tu.

Presoterapia to forma masażu, której rolą jest usprawnienie cyrkulacji chłonki w organizmie. Drenaż manualny opracował duński fizjoterapeuta w latach 30-tych XX wieku – to zbiór różnych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów czerpiących oraz okrężnych, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta przystosowuje indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, a także punktu masażu.

Aparat do masażu limfatycznego – stymulacja cyrkulacji chłonki

W ostatnich latach fizjoterapeuci często wykorzystują aparaty do drenażu limfatycznego symulujące masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt tworzą specjalne rękawy z komorami, które wsuwa się na obrzękłe kończyny dolne i górne. Poprzez wtłoczenie powietrza w kolejne przegrody urządzenie naciska na kończynę, pobudzając tym samym krążenie chłonki. Istnieje multum zaleceń do zastosowania zabiegu presoterapii. To przede wszystkim zwyrodnienia stawów, zastoje oraz obrzęki limfatyczne, a także obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji tarczycy lub mastektomii) obrzęki bądź powstałe w wyniku urazów. Wykorzystuje się go też w medycynie estetycznej – wspomagająco podczas procesu odchudzania oraz jako wsparcie w niwelowaniu “skórki pomarańczowej”. Presoterapia jest także na co dzień stosowana w świecie sportu, w głównej mierze jako zabieg regeneracji powysiłkowej.

CarePump – domowy sprzęt do masażu uciskowego

Mnóstwo opcji użycia urządzeń do masażu limfatycznego przysłużyło się pozytywnie do rozwoju tych aparatów. Współcześnie osoby cyklicznie stosujące tę metodę terapii mogą przeprowadzić zabieg w we własnych czterech ścianach, za pomocą mobilnych urządzeń Move8, Move6 oraz Move4 marki CarePump. Urządzenia do drenażu limfatycznego do użytku domowego od tego producenta charakteryzują parametry podobne do sprzętu wykorzystywanego na co dzień w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer z nazwy modelu świadczy o liczbie komór znajdujących się w mankietach – więcej przegródek to efektywniejszy masaż. Maszyny CarePump są stosunkowo lekkie oraz kompaktowe, więc bez problemu można zabrać je w podróż, przykładowo na zawody sportowe.

Co ważne, poddanie się zabiegowi presoterapii powinno być koniecznie uzgodnione z lekarzem. Zalecamy nie postanawiać o tym samodzielnie, gdyż istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego masażu (to między innymi miażdżyca i nowotwór, które trzeba wcześniej wykluczyć.

CarePump

Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail: [email protected]