Depresja

Depresja to choroba, która daje wiele objawów. Techniki jej leczenia są bardzo różnorodne, a to, którą z nich w danej sytuacji wybrać, jest zależne od najróżniejszych czynników. Jak obecnie odbywa się leczenie depresji i jakie z używanych sposobów dają najlepsze efekty?

Farmakologiczne leczenie depresji

Psychiatrzy najczęściej decydują się na farmaceutyczne leczenie depresji kiedy rokowania nie są pozytywne. Często sięgają po takie środki, jak fluoksetyna, deanol oraz mitrazapina. Leczenie z ich wykorzystaniem zajmuje mniej więcej sześć miesięcy i musi odbywać się w dobrym kontakcie z psychiatrą – nie wolno samodzielnie odstawiać leków czy ograniczać dawek. Farmakologiczne leczenie depresji jest naprawdę efektywną metodą, ale nie zawsze lekarz jest w stanie je wybrać.

Leczenie depresji – co oprócz chemia

Coraz częściej wykorzystywaną metodą zwalczania depresji jest aktywność fizyczna. Źródłem jej efektywności jest to, iż ruch wpływa na wzrost ilości endorfin – mózg chorego dzięki niej lepiej działa, a on sam stopniowo nabiera chęci do walki z depresją.

Psychologiczne leczenie depresji

Psychoterapię najlepiej wybrać szczególnie gdy chory przeżył dramatyczne wydarzenie – odejście bliskiej osoby lub katastrofę. Psychologiczne leczenie depresji dobre efekty przeniesie tylko kiedy chory ma zamiar współpracować, ale jest techniką uważaną za najefektywniejszą – koncentruje się na przyczynie problemów, a nie symptomach.