Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Wejdź na https://tinyurl.com/y4aa8y8f, aby odnaleźć informacje dotyczące biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością i formą kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Trzeba podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy z erekcją i wytryskiem, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju raka. By natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który przeciętnie trwa około 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, mała krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]