Recykling drewna ważnym składnikiem polityki Kronospanu

Kronospan Szczecinek

Czym jest recykling?

Recykling to inaczej odzyskiwanie surowców wtórnych i przetworzenie ich ponownie. To za pomocą recyklingu ze starych stołów, foteli i krzeseł można wykonać panele podłogowe albo nowe sprzęty. Przetwarzanie surowców wtórnych to świetna metoda na stworzenie nowegoprzedmiotu z czegoś zepsutego lub zniszczonego.

Fabryka Kronospanu w Szczecinku

Recykling drewna ważną gałęzią produkcji w Kronospanie

W fabrykach Kronospanu nie poddaje się spalaniu odpadów drewnianych. Zagospodarowuje się je do wytwarzania płyt drewnopodobnych wysokiej jakości. Na skutek tych zabiegów przetworzony surowiec można wiele razy użyć do wykonania nowych produktów, a tym samym redukuje się zużycie pierwotnych materiałów. Takie działania pozwalają na ochronę lasów, ograniczenie liczby składowanych odpadów, a także obniżenie kosztów produkcji. Nowoczesne techniki recyklingu tworzą stanowiska zatrudnienia, przy jednoczesnym utrzymaniu stosunkowo niewysokich wydatków, i umożliwiają wejście na inne rynki – także te międzynarodowe.

Odzyskiwanie surowców wtórnych umożliwia także odpowiedzialny wybór klientom, którzy troszczą się o środowisko i chcą kupować produkty nieszkodliwe dla środowiska.

Zakłady Kronospanu w Szczecinku

Ekologiczne przetwarzanie odpadów w Kronospanie

Kronospan korzysta z wypróbowanych oraz bezpiecznych technik, by przerabiać drewno poużytkowe. Otrzymane przez przedsiębiorstwo licencje i certyfikaty potwierdzają, że na terenie zakładów respektowane są wszystkie wymagania ekologiczne.

Kronospan wie, że spalanie odpadów drewnianych to marnotrawstwo, dlatego od przeszło dziesięciu lat produkuje z pozostałości drewnianych płyty wiórowe, a ich klasa jest równa płytom wytworzonym z drewna z lasu. Kronospan ponadto troszczy się o to, by wykorzystane drewno poużytkowe było wolne od zanieczyszczeń (konserwantów, chemikaliów itp.).

Kronospan Szczecinek

Kronospan wspiera akcje ekologiczne

Program “Zero odpadów dla Europy” od wielu lat cieszy się wsparciem przez Komisję Europejską, a Kronospan czynnie uczestniczy w tej akcji. Program koncentruje się na ponownym zastosowaniu wyeksploatowanych surowców oraz na najwyższej jakości recyklingu, a tym samym na ograniczeniu wykorzystania surowców pierwotnych.