Serwonapędy – sklep

Serwonapędy to rodzaj silników, które poza wytwarzaniem mocy, są wykorzystywane także w celu pozycjonowania osi. Ich największą stroną jest duża precyzja – jeśli o nią chodzi, dają o wiele lepsze wyniki niż zwykłe silniki.

Konstrukcja serwonapędów

Główną częścią serwonapędów jest silnik zasilany elektrycznie, który wprawia w ruch cały układ. Na funkcjonalność serwosilnika najistotniejszy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustalić położenie osi. ważnym elementem serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w zamkniętą całość oraz być wyprodukowany z materiałów zapewniających jego dużą wydajność.

Oprogramowanie dla serwonapędów

Dla użytkowników takich napędów najważniejsze jest łatwe sterowanie. Dlatego ich producenci zawsze dbają o to, by ich serwonapędy były kontrolowane z użyciem komputera – nierzadko można trafić na systemy graficzne, z którymi sprawniejsze jest sterowanie serwonapędów oraz wizualizacja danych ich działania.

Wykorzystanie serwonapędów

Serwonapędy powszechnie wykorzystywane są w maszynach do wykonywania elementów z tworzyw sztucznych – umożliwiają bowiem dokładne określenie położenia formy. Spotyka się je również wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach i instalacjach służących przenoszeniu produktów na magazynach.