Nod optyczny – rodzaje

Jeśli chcesz nabyć nod optyczny, odwiedź ten adres

Pojęcie używane przy sieciach służących do kierowania do odbiorców kanałów telewizyjnych to nod optyczny. Węzły te pomagają nadawać dźwięk i obraz do konkretnych klientów. Przekonajmy się więc w jakich miejscach dokładnie znajduje się nod optyczny i jakie wyróżniamy rodzaje.

Nod optyczny – światłowody i sieci koncentryczne

W sieci kablowej mamy do czynienia z 2 typami sieci – światłowodową i koncentryczną. Pierwsza z nich zaprojektowana jest do transmitowania przekazu na ogromne dystanse. Skupianiem sygnału bezpośrednio do odbiorników zajmuje się druga. Nod optyczny znajduje się blisko finalnych odbiorców telewizji lub internetu. Pozwala on na zmianę sygnału optycznego na elektryczny. Dzięki temu abonenci mają do dyspozycji ogromną ilość programów, słuchają radia i korzystają z usług multimedialnych – transmisji danych i monitoringu.

Nod optyczny – kompaktowe osłony

W katalogach znajdziemy wiele rodzajów nodów optycznych, które służą do kierowania kanałów do ostatecznych abonentów. Pracują one na różnych pasmach – najczęściej do 1218 MHz, jak również na różnych długościach fali – 1310 nm czy 1610 nm. Przeznaczone są do pracy np. w sieciach FTTH i FTTB. Posiadają także kanały zwrotne, które gwarantują usługi interaktywne. Ich montaż nie nastręcza problemów, gdyż posiadają kompaktowe osłony. Zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie – w zależności od modelu węzła. Nowoczesne nody optyczne wyposażone są w LED-owe wyświetlacze, oparte są na specjalistycznych mikroprocesorach, dzięki czemu sterowanie nimi nie wymaga bezpośredniej ingerencji.

Kontakt z nami:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]