Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Zamów motoreduktor planetarny na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktory zakupisz bez trudu z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w wielu użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wobec tego zawsze zauważalna jest drobna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do lekkich, średnich lub dużych obciążeń, jak również do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak m.in wertykulatory, linie produkcyjne, dachy ruchome albo kolejki w parku rozrywki. Ogromne zróżnicowanie typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, że liczbę możliwych kombinacji, jakie teraz oferują wiodący producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]