Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Jeśli potrzebujesz zamówić silniki DC, koniecznie odwiedź tę stronę.

Masa sprzętów, których używamy na co dzień i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne lub małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie wie, jak pracują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Kto odkrył i jak zbudowany jest silnik prądu stałego?

Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport czy Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora, rotora, komutatora i szczotek. Obecnie często wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za cichą pracę, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, że silniki prądu stałego są używane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodów i pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne podarujemy też naszym córkom i synom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniki DC wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki na prąd stały o małej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od najlepszych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]